Obowiązek odśnieżania dachów
W związku z występującymi i nadal prognozowanymi opadami śniegu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów. Do wykonywania tych czynności zobowiązani są nie tylko właściciele, ale także zarządcy nieruchomości.
Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19 oraz budynki wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwraca również uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z mocnego spadku temperatury w kraju – nawet kilkanaście stopni poniżej zera. Silne opady śniegu i niska temperatura łatwo powodują wychłodzenie organizmu, dlatego szczególną uwagę zwracajmy na osoby starsze i bezdomne, które są na to wyjątkowo narażone. Jeśli zauważymy kogoś, kto jest narażony na wychłodzenie organizmu, dzwoniąc na numer alarmowy 112 możemy uratować mu życie.
Marznące opady będą powodować trudne warunki na drogach. Policja apeluje o rozwagę i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Szczególną ostrożność zachowujmy również podczas spacerów w okolicach zamarzniętych zbiorników wodnych.
