Gmina Woźniki

Święto Niepodległości

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Hołd wszystkim, którzy przyczynili się do jej odzyskania oddały m.in. delegacje Urzędu Miejskiego.

W dobie pandemii obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości miały skromniejszy charakter. W intencji Ojczyzny modlono się m.in. w woźnickiej i lubszeckiej parafii.

Hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości oddały dzisiaj m.in. delegacje Urzędu Miejskiego. W mieniu mieszkańców gminy kwiaty pod pomnikiem Poległych Obrońców Ojczyzny na Wzgórzu Florianek oraz na woźnickim cmentarzu złożyli: burmistrz Woźnik Michał Aloszko, zastępca burmistrza Beata Bacior, przewodnicząca Rady Miejskiej w Woźnikach Anna Michalska, radni miejscy: Robert Bęczkowski, Adam Ordon i Mariusz Pogoda. Natomiast kwiaty na lubszeckim cmentarzu złożyli: Tomasz Nowicki, I wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i radna miejska Maria Golasz.

obchody święta niepodległościobchody święta niepodległościobchody święta niepodległości

 

 

obchody święta niepodległościobchody święta niepodległościobchody święta niepodległościobchody święta niepodległościobchody święta niepodległości

Przypomnijmy, że 11 listopada jest datą symboliczną, to tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski objął naczelne dowództwo nad wojskami polskimi. Rocznicę tego wydarzenia obchodzimy jako narodowe święto, przywołując odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Jednak walki o granice trwały do 1921 r. 11 listopada jest więc początkiem trwającej kilka lat drogi, na której końcu było państwo polskie o ukształtowanym terytorium. 11 listopada stał się oficjalnie świętem narodowym dopiero dzięki ustawie z kwietnia 1937 r. Jednak już wcześniej było ono zakorzenione w społecznej świadomości i celebrowane na mocy zwyczaju, a nie ustawy (za ipn.gov.pl).

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności