Gmina Woźniki

Uczczono pamięć powstańców śląskich

23 sierpnia na terenie naszej gminy uczczono 100. rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego. Hołd uczestnikom tamtych wydarzeń oddali m.in. przedstawiciele władz gminy Woźniki, Rady Miejskiej, sołtysi, mieszkańcy i krewni powstańców.
Kwiaty i znicze złożono na cmentarzu w Woźnikach, w Lubszy - pod tablicą upamiętniającą Powstańców Śląskich i na cmentarzu oraz w Piasku - przy pomniku Augustyna Czornika, poległego w tym miejscu podczas powstańczych walk.
Przypomnijmy, że rozkaz rozpoczęcia II Powstania Śląskiego padł w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. Walki wybuchły m.in. w powiatach pszczyńskim, rybnickim, katowickim, lublinieckim, tarnogórskim, toszecko-gliwickim i zabrskim. Powstańcy opanowali większość strategicznych terenów przemysłowych, z wyjątkiem dużych miast. 22 i 23 sierpnia walki toczono m.in. na terenie naszej gminy. 25 sierpnia 1920 r. II Powstanie Śląskie zakończono.
Powstanie było jednym z trzech konfliktów zbrojnych na Górnym Śląsku między ludnością polską i niemiecką w latach 1919–1921. Zrywy te przyczyniły się do włączenia części Górnego Śląska do II RP.

Galeria zdjęć

118342272_1204816439855532_4995269365868461182_o 118374526_1204816246522218_3852794333526630803_n 118209482_1204817363188773_4444711174858573990_o 118254787_1204816873188822_4259281781989081368_o 118301157_1204817036522139_6903121160299194794_o 118324164_1204818109855365_4143582061188447357_n 118326673_1204816736522169_6896367327638886647_n 118327098_1204818346522008_1237227586401026374_n
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności