Gmina Woźniki

Kościół parafialny pw. św. Jakuba w Lubszy

Kościół Parafialny pw. św. Jakuba w Lubszy

Pierwsze wzmianki o parafii w Lubszy pochodzą z 1374 roku i związane są z poborem świętopietrza. Pierwszy kościół zbudowany na przełomie XIV i XV wieku spłonął albo w czasie wojen husyckich albo w okresie wojny między Władysławem Jagiełłą a skięciem Władysławem Opolczykiem. Następny kościół murowany powstał prawdopodobnie w połowie XV wieku. Jego fundatorem był Piotr z Lubszy, właściciel tutejszych dóbr. W okresie reformacji właścicielami wsi zostają Kamiencowie, zagorzali protestanci. Wobec tego kościół staje się świątynią protestantów. Następny właściciel lubszeckich dóbr i kościoła, Baltazar Frankenberk, również protestant, początkowo odmówił oddania obiektu w ręce księży , pomimo edyktu królewskiego informującego o nakazie zwrotu kościołowi katolikom. W koncu jednak ustąpił i komisja kościelna w 1629 roku przejęła świątynię. Jednak ze względu na znaczny stopień zniszczeń nie mogła ona od razu spełniać swojej funkcji prawdopodobnie aż do roku 1661, kiedy to proboszczem został mianowany ks. Nowakowic. Wizytacja kościelna z 1720 roku podaje, że kościół jest murowany, kryty gontem, wewnątrz cztery ołtarze, jeden główny murowany św. Jakuba i trzy boczne drewniane przedstawiające Najświętszą Marię Pannę, św. Antoniego Padewskiego i św. Wojciecha.

Bryła budynku jest zwarta niesymetryczna, prostopadłościenna, nakryta dachami dwu i trójspadowymi z pokryciem wykonanym  z dachówki ceramicznej. Kościół  jednokondygnacyjny, orientowany, posiadający wieżę czteroboczną, a w górnej częsci ośmioboczną,  najpewniej dobudowana w 1823 roku. W dolnej części widoczne są ślady boniowania  w tynku. Dzwon z 1536 roku jest zachowany do dziś. Budynek posiada cechy gotycko-renesansowe znieksztalcone przez późniejsze rozbudowy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych okresów: gotyk, barok, neobarok, część natomiast nie posiada określonych cech stylowych.

Kościół do dnia dzisiejszego jest ciągle modernizowany. W 2013 roku dokonano renowacji organów. Od czasu zakończenia przedsiewzięcia, odbywają się tam cykliczne koncerty organowe W 2014 roku Kościół wygrał plebiscyt na Najpiękniejszy Kościół w powiecie lublinieckim, pokonując m. in. Kościół Najświętszej Maryi Panny w Gwoździanach.