Bezpieczne przejścia w naszej gminie
rzy ulicy Dworcowej i Florianek w Woźnikach oraz przy ul. Głównej w Psarach powstały aktywne przejścia dla pieszych. Mają specjalne czujniki, oświetlenie i głośniki.
Aktywne przejścia to rozwiązanie wymuszające zwrócenie szczególnej uwagi kierowcy na pieszego zamierzającego przekroczyć jezdnię w wyznaczonym miejscu. Odpowiednio wcześnie przekazana informacja o tym zamiarze dla kierowcy daje szansę na podjęcie właściwego manewru z jego strony. Dedykowane dla przejść oprawy świetlne poprawiają widoczność pieszych w porze nocnej i w trudnych warunkach atmosferycznych, a to przekłada się na wzrost bezpieczeństwa pieszych.

Ten inteligentny system ma poprawić m.in. bezpieczeństwo w okolicy szkoły podstawowej i przystanku. Powstał on zwłaszcza z myślą o naszych najmłodszych i najstarszych mieszkańcach. Podobne przejścia zaprojektowano również na drodze wojewódzkiej nr 908 w Kamienicy i Lubszy, niestety Zarząd Dróg Wojewódzkich nie wyraził zgody na ich montaż. Mimo wszystko liczę też na to, że więcej podobnych przejść powstanie na terenie naszej gminy, nie tylko przy naszych drogach, ale także przy drogach wojewódzkich i powiatowych – mówi burmistrz Woźnik Michał Aloszko.

