Miejscowość powstała w pierwszej połowie XIX wieku, początkowo jako folwark, na miejscu częściowo wykarczowanego „Czarnego Lasu" – boru rozciągającego się po obu stronach granicy pomiędzy Śląskiem a biskupim księstwem siewierskim. Miejscowości nadano nazwę Helenenthal, na cześć Heleny – żony właściciela dóbr czarnoleskich.
Po 1922 roku, osadzie zmieniono nazwę z niemieckiej Helenenthal, na polską Czarny Las, nawiązującą do historycznego określenia miejsca, na którym to została założona.
Ta mała miejscowość w pewnym momencie stała się centrum wielkich wydarzeń historycznych mających wpływ na losy całego Śląska. W nocy z 29 na 30 kwietnia 1921 roku w czarnoleskim pałacu będącym wówczas majątkiem Kazimierza Niegolewskiego, odbyło się spotkanie Wojciecha Korfantego i jego najbliższych doradców, podczas którego podjęto decyzję o rozpoczęciu III Powstania Śląskiego.
W początkach XX wieku, staraniem Niegolewskiego, na teren jego majątku sprowadzono licznych osadników z całego kraju. Nową osadę, wchodzącą obecnie w skład sołectwa Czarny Las, nazwano „Niegolewką".