Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza

Burmistrz Woźnik Michał Aloszko otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium. Głosowanie radnych było jednomyślne.
22 czerwca w Urzędzie Miejskich w Woźnikach odbyła się 34., absolutoryjna, sesja Rady Miejskiej. Podczas obrad burmistrz Woźnik zaprezentował główne wnioski płynące z „Raportu o stanie gminy za rok 2021”. Dokument ten jest podsumowaniem działalności władz samorządowych Gminy Woźniki oraz działań i osiągnięć gminy.
Burmistrz Woźnik przypomniał, że wszelkie podejmowane decyzje mają wpływać na równomierny i harmonijny rozwój gminy.
- Idea spójności przyświeca mi od początku tej kadencji, którą we współpracy z Radą staram się realizować. Inwestycje mają łączyć gminę - mówił.
Do ubiegłorocznych, najważniejszych zadań infrastrukturalnych zaliczył m.in. przebudowę drogi powiatowej Woźniki-Lubsza (koszt ponad 4,5 mln zł) z pracami towarzyszącymi – przebudową wodociągu na ul. Ligockiej i remontem ul. Florianek, remonty dróg między Mzykami Polskimi a Czarnym Lasem czy między Kolonią Woźnicką a Dąbrową. Wyremontowano również wiele dróg polnych, powstały również nowe nawierzchnie w Babienicy, Mzykach, Drogobyczy i Czarnym Lesie. Wśród inwestycji sportowych wyróżnił rozpoczęcie budowy sal gimnastycznych w Kamienicy i Lubszy, na co zaangażowano niemal 3,5 mln zł.
- Powstały też nowe tereny rekreacyjne w Mzykach i Kamieńskich Młynach – podkreślał burmistrz.
W skali całej gminy na uwagę zasłużyły trzy zadania. Pierwsze to modernizacja oświetlenia ulicznego, podczas której wymieniono m.in. przeszło 1500 opraw. Koszt prac to ponad 1,8 mln zł. Drugie – identyfikacja wizualna gminy, zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na terenie gminy zamontowano m.in. witacze czy tablice historyczne, na których umieszczono informacje w języku polski, angielskim i śląskim. Koszt zadania to ponad 163 tys. zł.
- Sfinalizowaliśmy kwestie rozwoju połączeń autobusowych. Transport publiczny na terenie całej gminy jest bezpłatny. Komercyjne połączenia mamy natomiast z sąsiednimi gminami – mówił burmistrz.
Michał Aloszko zaznaczył, że w 2021 roku na inwestycję, pozyskano ze środków zewnętrznych ponad 10 mln zł.
- Samorząd to jednak nie tylko inwestycje to również sprawy społeczne. Najważniejszym zadaniem jest bowiem troska o człowieka, przeciwdziałanie wykluczeniu. Dlatego na wyróżnienie zasługuje powstanie Centrum Integracji Społecznej. Mieszkańcy mogą liczyć tu na wsparcie doradcy, psychologa, szkolenia zawodowe, dzięki temu w przyszłości będą mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy - podkreślał.
Burmistrz dodał, że w kwestii dotyczącej kultury sukcesem okazało się otwarcie w Psarach filii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
- To bardzo dany projekt. Miejsce tętni życiem – mówił.
15 radnych obecnych na sesji nie miało większych zastrzeżeń do raportu i informacji z niego płynących. Jednogłośnie udzielili burmistrzowi wotum zaufania.
- W imieniu własnym oraz radnych i mieszkańców, których reprezentujemy gratuluję wotum zaufania za działalność prowadzoną na rzecz rozwoju gminy – mówiła Anna Wincowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Woźnikach.
- Dziękuje za zaufanie. To olbrzymia motywacja do tego, by dalej intensywnie pracować na rzecz mieszkańców, by realizować idee spójności – mówił Michał Aloszo.
Burmistrz podziękował także za wspólną pracę na rzecz rozwoju gminy swoim współpracownikom: zastępcy Beacie Bacior, sekretarzowi Gminy Magdalenie Jarosz- Wawrzyńczak, skarbnik Beacie Buchenfeld, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz gminnych jednostek organizacyjnych.
- Dziękuję również mieszkańcom za konstruktywną krytykę - dodał.
Radni pozytywnie odnieśli się także do wykonania budżetu gminy w 2021 roku. Pozytywne opinie w tej sprawie wydała także Regionalna Izba Obrachunkowa i komisja rewizyjna. Tym samy 15 radnych jednogłośnie udzieliło absolutorium burmistrzowi Woźnik.

- Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium to dowód powierzenia i akceptacji działalności na rzecz rozwoju gminy. Dziękuję za te prace, kreatywność. Życzę dalszych sukcesów - mówiła przewodnicząca Rady Miejskiej.
- To niesamowity zaszczyt. Do tego sukcesu przyczyniła się praca zespołowa. Indywidualnie nie zrobi się nic. Cieszę się, że doceniacie to, że gmina się rozwija. Dla mnie to mobilizacja do dalszej wytężonej pracy. Dziękuję przewodniczącej Rady, radnym, wszystkim moim współpracownikom oraz mieszkańcom, którzy wskazują pola do rozwoju, dyskutują i wnoszą krytyczne uwagi – zakończył burmistrz Woźnik.


