Nowe możliwości dla usług społecznych
Podczas spotkania przedstawicieli służb społecznych w Lublińcu Gmina Woźniki podpisała porozumienie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Współpraca ma wspierać rozwój usług społecznych i wzmacniać lokalny system pomocy mieszkańcom.
1 czerwca 2026 roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu odbyło się spotkanie przedstawicieli służb społecznych z terenu Powiatu Lublinieckiego z przedstawicielami Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy i kierownicy jednostek pomocy społecznej, domów pomocy społecznej oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.
Tematem spotkania były aktualne wyzwania stojące przed systemem pomocy społecznej, w szczególności proces deinstytucjonalizacji usług społecznych, który zakłada rozwijanie wsparcia świadczonego jak najbliżej miejsca zamieszkania mieszkańców. Uczestnicy omówili również planowane zmiany w ustawie o pomocy społecznej oraz ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Istotnym punktem wydarzenia było podpisanie porozumienia pomiędzy Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego a Gminą Woźniki. Dokument określa zasady współpracy w ramach projektu „Koordynacja działań w zakresie polityki społecznej”, którego celem jest wzmacnianie lokalnych systemów wsparcia społecznego oraz rozwój nowoczesnych usług odpowiadających na potrzeby mieszkańców.
Dzięki zawartemu porozumieniu Gmina Woźniki zyska dostęp do specjalistycznego doradztwa, szkoleń, wizyt studyjnych oraz możliwości wymiany doświadczeń z innymi samorządami. Wsparcie to będzie ważnym elementem dalszego rozwoju Centrum Usług Społecznych w Woźnikach oraz tworzenia jeszcze bardziej dostępnej i skutecznej oferty pomocy dla mieszkańców.
Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń oraz rozmów o przyszłości polityki społecznej w regionie.
Fot. Porozumienie o współpracy podpisały zastępca burmistrza Woźnik Beata Bacior oraz dyrektor ROPS Anna Zasada-Chorab.

