Środa, 06 grudnia 2023
Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna
pochmurno
-1°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Nowy cykl spotkań wokół historii naszej gminy

Czasem, by ruszyć w fascynującą podróż należy dobrze wytyczyć trasę – określić najlepszy ślad GPS...

Gminni Poszukiwacze Skarbów (GPS) to nowy cykl spotkań, podczas których będziemy odkrywać skarby naszej gminy, czyli jej historię wraz z ogromem lokalnych ciekawostek. Przypomnimy sobie jej niesamowite dzieje, opowiemy stare legendy, będziemy spotykać się ze sztuką i kulturą w kontekście miejsc, które odwiedzimy. To będzie nasz GPS i w ten sposób – dzięki doświadczeniu – będziemy tworzyć mapę miejsca, w którym żyjemy. Dlaczego? Ponieważ dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze najbliższego otoczenia to nasz skarbiec. Ważne, by z niego czerpać i nim się dzielić - gdziekolwiek zawiodą nas drogi naszego życia.

 

Kościół w Piasku

 

Zaczynamy w piątek 29 września 2023 roku o godzinie 19:00 spotkaniem w Piasku, czyli dawnej kolonii Ludwigsthal. Odwiedzimy miejsce, wokół którego tworzyła się ta osada, a więc kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej. Naszym przewodnikiem będzie pastor tamtejszej wspólnoty ks. bryg. Adam Glajcar, który opowie o zabytkowej świątyni pochodzącej z XVIII wieku, wyposażeniu typowym dla nabożeństw ewangelickich, a także przybliży nam dzieje zboru w Piasku. Tytuł tego pierwszego spotkania – Ojcowski Dom –odnosi się oczywiście wspomnianego miejsca, ale nawiązuje również do popularnej wśród wspólnot ewangelickich pieśni o tym samym tytule, która wybrzmi tego wieczoru w Piasku.

Dla wielu z nas będzie to wyjątkowa okazja, by pierwszy raz zobaczyć wnętrze zabytku, który na co dzień bywa niedostępny. Tym ciekawiej będzie wysłuchać tam koncertu pieśni sakralnych i ludowych. Przy akompaniamencie liry korbowej wykona je Paweł Płoskoń - kompozytor, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie nauczyciel w ramach podyplomowych studiów z zakresu Muzyki Tradycyjnej na tejże uczelni. Usłyszymy m.in. pieśni śląskie ze zbioru Juliusza Rogera. Ów XIX-wieczny badacz był lekarzem i przyrodnikiem, ale z zamiłowania etnologiem. Jego Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku (pisownia oryginalna) stanowią do dziś nieocenione źródło wiedzy historycznej i muzycznej na temat domowego repertuaru pieśni. W repertuarze koncertu znajdą się utwory z powiatu lublinieckiego, które najprawdopodobniej były śpiewane również w Piasku. Usłyszymy między innymi pieśń wojacką nawiązującą do pewnej zabytkowej tablicy w kościele... W repertuarze znajdą się również pieśni ewangelickie właściwe murom świątyni.

Polecamy Państwu to wydarzenie oraz kolejne spotkania z cyklu Gminnych Poszukiwaczy Skarbów.

Zapraszamy zatem do wspólnej przygody!

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.