Nowy cykl spotkań wokół historii naszej gminy
Czasem, by ruszyć w fascynującą podróż należy dobrze wytyczyć trasę – określić najlepszy ślad GPS...
Gminni Poszukiwacze Skarbów (GPS) to nowy cykl spotkań, podczas których będziemy odkrywać skarby naszej gminy, czyli jej historię wraz z ogromem lokalnych ciekawostek. Przypomnimy sobie jej niesamowite dzieje, opowiemy stare legendy, będziemy spotykać się ze sztuką i kulturą w kontekście miejsc, które odwiedzimy. To będzie nasz GPS i w ten sposób – dzięki doświadczeniu – będziemy tworzyć mapę miejsca, w którym żyjemy. Dlaczego? Ponieważ dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze najbliższego otoczenia to nasz skarbiec. Ważne, by z niego czerpać i nim się dzielić - gdziekolwiek zawiodą nas drogi naszego życia.
Zaczynamy w piątek 29 września 2023 roku o godzinie 19:00 spotkaniem w Piasku, czyli dawnej kolonii Ludwigsthal. Odwiedzimy miejsce, wokół którego tworzyła się ta osada, a więc kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej. Naszym przewodnikiem będzie pastor tamtejszej wspólnoty ks. bryg. Adam Glajcar, który opowie o zabytkowej świątyni pochodzącej z XVIII wieku, wyposażeniu typowym dla nabożeństw ewangelickich, a także przybliży nam dzieje zboru w Piasku. Tytuł tego pierwszego spotkania – Ojcowski Dom –odnosi się oczywiście wspomnianego miejsca, ale nawiązuje również do popularnej wśród wspólnot ewangelickich pieśni o tym samym tytule, która wybrzmi tego wieczoru w Piasku.
Dla wielu z nas będzie to wyjątkowa okazja, by pierwszy raz zobaczyć wnętrze zabytku, który na co dzień bywa niedostępny. Tym ciekawiej będzie wysłuchać tam koncertu pieśni sakralnych i ludowych. Przy akompaniamencie liry korbowej wykona je Paweł Płoskoń - kompozytor, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie nauczyciel w ramach podyplomowych studiów z zakresu Muzyki Tradycyjnej na tejże uczelni. Usłyszymy m.in. pieśni śląskie ze zbioru Juliusza Rogera. Ów XIX-wieczny badacz był lekarzem i przyrodnikiem, ale z zamiłowania etnologiem. Jego Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku (pisownia oryginalna) stanowią do dziś nieocenione źródło wiedzy historycznej i muzycznej na temat domowego repertuaru pieśni. W repertuarze koncertu znajdą się utwory z powiatu lublinieckiego, które najprawdopodobniej były śpiewane również w Piasku. Usłyszymy między innymi pieśń wojacką nawiązującą do pewnej zabytkowej tablicy w kościele... W repertuarze znajdą się również pieśni ewangelickie właściwe murom świątyni.
Polecamy Państwu to wydarzenie oraz kolejne spotkania z cyklu Gminnych Poszukiwaczy Skarbów.
Zapraszamy zatem do wspólnej przygody!