Społeczna Lodówka i Szafa już działają!
Przygotowana z inicjatywy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Woźnikach Lodówka i Szafa Społeczna jest już do dyspozycji darczyńców i potrzebujących.
Idea jest prosta. Masz nadmiar dobrej żywności lub ubrań, których nie chcesz wyrzucić? Podziel się z potrzebującymi! - Chcieliśmy stworzyć w Woźnikach przestrzeń pozwalającą na wdrożeni idei "zero marnowania". Odnosi się to zarówno do żywności, jak i odzieży, obuwia, książek i innych przedmiotów, które mogą nadal służyć innym - mówi Adrian Staroniek, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Woźnikach. - Mamy nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców. Cieszymy się, że już w pierwszych dniach funkcjonowania lodówki i szafy znaleźli się potrzebujący, którzy skorzystali z takiej formy wsparcia - dodaje.
Pomagają nie tylko osoby prywatne. Dzięki współpracy MGOPS w Woźnikach z CARITAS Archidiecezji Częstochowskiej do lodówki trafiają codziennie artykuły z sieci sklepów Biedronka. Przedsiębiorcy wykazali się zaangażowaniem społecznym także na etapie realizacji tego zadania. Firma Chemet S.A. przekazała nieodpłatnie szafy, które teraz możemy wypełnić m.in. ubraniami.
Zachęcamy mieszkańców do współtworzenia tej przestrzeni zgodnie z ideą "zero marnowania". Potrzebujący czekają także na tego rodzaju wsparcie. Przed podjęciem działania prosimy zapoznać się z poniższym regulaminem.
Działanie Lodówki i Szafy Społecznej zainicjowano w obecności Joli Czyżak - koordynatorki akcji, Adriana Starońka - kierownika MGOPS w Woźnikach, Beaty Bacior - zastępcy burmistrza Woźnik i Michała Aloszki - burmistrza Woźnik
LODÓWKA SPOŁECZNA - REGULAMIN KORZYSTANIA
Udostępniamy przestrzeń, w której każdy może podzielić się jedzeniem. Masz za dużo jedzenia? Nie marnuj go! Przynieś do lodówki i podaruj komuś posiłek. Poczęstuj się jedzeniem, które ktoś zostawił dla Ciebie! Żywność jest całkowicie bezpłatna.
TAK | Możesz tutaj przynieść:
- produkty, które sam mógłbyś zjeść i chciałbyś dostać
- produkty, które przekroczyły już datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć do”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do” (określenie „należy spożyć do” wskazuje nam do kiedy spożycie danego produktu jest na pewno bezpieczne dla zdrowia),lub mają dobry termin ważności
- produkty szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach, słoikach itp.
- wyroby/przetwory własne, np. ciasto lub zupa, starannie i szczelnie zapakowane z naklejonym opisem i datą przygotowania lub wypełnioną metryczką na miejscu,
- sery, jogurty, twarogi,
- produkty suche: kasza, ryż, makaron, mąka, cukier, ciastka itp.
NIE | Tych produktów nie zostawiaj:
- żadnego rodzaju surowego mięsa,
- produktów wytworzonych z niepasteryzowanego, „surowego” mleka, - potraw zawierających surowe jajka, w tym: budynie, kremy, domowe majonezy itp.
- produktów już napoczętych, np. otwartych puszek, słoików, - produktów, które wymagają trwałych warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut,
- produktów, które przekroczyły już termin przydatności do spożycia – „należy spożyć do” (nie mylić z „najlepiej spożyć przed”),
- produktów mających oznaki popsucia: nietypowy zapach, kolor, wydęte wieczka, obecność pleśni, nadgniciem,
- produktów, które miały kontakt z pleśnią, odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady,
- mrożonek,
- alkoholu
Dzieląc się lub częstując się produktami zapobiegasz marnotrawieniu żywności. Bądź świadomym konsumentem – nie marnuj jedzenia! Pamiętaj, że korzystasz z produktów na własną odpowiedzialność! Postaraj się aby lodówka była zawsze zamknięta.
Jeśli masz wątpliwości, czy produkt nadaje się do spożycia – nie zostawiaj go!
SZAFA SPOŁECZNA - REGULAMIN KORZYSTANIA
Masz ubrania w dobrym stanie, których nie używasz? Podziel się z nimi z osobami potrzebującymi. Pomaganie jest proste: Nie wyrzucaj. Nadaj ubraniom drugie życie!
TAK | W „Szafie społecznej” mogą znajdować się:
- odzież damska, męska, młodzieżowa i dziecięca z wyłączeniem bielizny!
- obuwie (w zależności od pory roku: letnie, jesienne, zimowe i wiosenne),
- zabawki dziecięce: gry planszowe, puzzle, klocki, książki,
- akcesoria odzieżowe: torebki, paski, szale, czapki i rękawiczki
NIE | Czego nie przynosić do „Szafy społecznej”:
- bielizny osobistej, skarpet, rajstop
- rzeczy umieszczonych w workach i torbach
Rzeczy przynoszone do „Szafy społecznej” muszą być czyste, suche, kompletne, niezniszczone, z działającymi zapięciami i suwakami oraz adekwatne do pory roku. Każda osoba może zabrać potrzebne rzeczy z „Szafy społecznej”, z zastrzeżeniem, że nie mogą być one przedmiotem handlu.
Rzeczy przynoszone do „Szafy społecznej” muszą zostać odebrane przez pracownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innej osoby do tego upoważnionej. Osoba odbierająca ma prawo do weryfikowania przynoszonych rzeczy. W sytuacji gdy „Szafa społeczna” jest zapełniona pracownicy przyjmują rzeczy i zabezpieczają je w magazynie.
„Szafa społeczna” ma na celu wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji lub w kryzysie bezdomności. Dbajmy on to, by przynoszone rzeczy były zawsze czyste i w dobrym stanie – takie jakie sami chcielibyśmy nosić.