Stypendium i zasiłek szkolny
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, iż w roku szkolnym 2024/2025 można uzyskać następujące świadczenia dla uczniów, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej: stypendium szkolne i zasiłek szkolny.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń stale zamieszkujący teren Gminy Woźniki znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie tej występują następujące przesłanki: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także, gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe (np. śmierć członka rodziny). Przy czym, zarówno niski dochód na osobę w rodzinie ucznia (nieprzekraczający kryterium dochodowego), jak i przynajmniej jedna z przesłanek wymieniona powyżej muszą występować łącznie, aby przyznać stypendium.(Art. 90 d Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty)
Do pobierania stypendium szkolnego uprawnieni są uczniowie szkół:
publicznych i niepublicznych;
niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz
słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno – wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Wymagane dokumenty: wniosek o przyznanie stypendium szkolnego; zaświadczenie o wysokości: dochodu netto za miesiąc sierpień 2024 r. z zakładu pracy renty/emerytury (odcinek renty/emerytury) alimentów (wyrok sądowy mówiący o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenie komornika lub decyzja z MGOPS – funduszu alimentacyjnego); zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy (z prawem lub bez prawa do zasiłku); oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i nieosiąganiu dochodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku osób niezarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy; zaświadczenie lub decyzja z MGOPS o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny); zaświadczenie o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych z urzędu gminy albo oświadczenie o nieposiadaniu hektarów przeliczeniowych (przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 345,00 zł.); zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o uzyskanych dochodach w 2023 r. lub oświadczenie (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych); zaświadczenie z Urzędu Skarbowego lub oświadczenie zawierające informację o formie opodatkowania, oświadczenie o wysokości dochodu oraz dowód opłacenia składek w ZUS (działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne);zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły wydane przez szkołę lub potwierdzenie na wniosku. Inne zaświadczenia/decyzje w zależności od sytuacji rodzinnej ucznia.
Miejsce złożenia dokumentów : Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej pokój nr 1.
Termin składania wniosków: wnioski należy składać w terminie od 1 do 16 września 2024 r. w przypadku uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do 15 października 2024 r. w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych, kolegiów pracowników służb społecznych.
Dodatkowe informacje:
O przyznanie stypendium mogą ubiegać się zarówno uczniowie szkół podstawowych , jak również szkół ponadpodstawowych, słuchacze kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych, kolegiów pracowników służb społecznych.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Miesięczny dochód nie może przekraczać 600 zł netto na osobę w rodzinie.
Stypendium szkolne może być udzielane w formie: całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą; dotyczy takich zajęć jak: nauka języków obcych, kursy komputerowe, nauka gry na instrumencie, zajęcia na basenie, itp, pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym; dotyczy: zakupu podręczników, słowników, atlasów, programów komputerowych o charakterze edukacyjnym, przyborów szkolnych, stroju sportowego, obuwia sportowego, obuwia na zmianę, itp. W przypadku udzielania stypendium w w/w formach wnioskodawca zobowiązany jest do przedstawiania imiennych rachunków i faktur, które umożliwią rozliczenie stypendium.
W roku szkolnym 2024/2025 obowiązują faktury, rachunki, umowy za: zakup podręczników od czerwca 2024 r., pozostałe materiały szkolne od lipca 2024 r. do czerwca 2025 r. – według wykazu wydatków kwalifikowanych, abonament internetowy od września 2024 r. do czerwca 2025 r., bilety za dojazdy do szkoły od września 2024 r. do czerwca 2025 r.
Realizacja wypłaty stypendium nastąpi po otrzymaniu przez gminę środków finansowych od wojewody śląskiego.
Warunkiem wypłaty stypendium jest wcześniejsze okazanie rachunków potwierdzających poniesione wydatki !!!!
Stypendium i zasiłek szkolny przysługuje także dla ucznia będącego obywatelem Ukrainy.
Zasiłek szkolny
Podstawową przesłanką warunkującą przyznanie zasiłku szkolnego jest wystąpienie zdarzenia losowego (np. śmierci członka rodziny, pożaru, powodzi, kradzieży) powodującego trudną sytuację materialną ucznia – bez wystąpienia zdarzenia losowego zasiłek nie może być przyznany. W odróżnieniu od stypendium zasiłek jest świadczeniem jednorazowym – pomocą nadzwyczajną (art. 90 e Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty).
Wymagane dokumenty : wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego; zaświadczenie ze szkoły, potwierdzające status ucznia; inne dokumenty uzasadniające przyznanie zasiłku szkolnego.
Miejsce złożenia dokumentów : Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej pokój nr 1.
Dodatkowe informacje :
Zasiłek szkolny może być przyznany, gdy uczeń przejściowo znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, które wystąpiło nie wcześniej niż na dwa miesiące przed złożeniem wniosku. O przyznanie zasiłku szkolnego mogą ubiegać się zarówno uczniowie szkół podstawowych jak również szkół ponadpodstawowych.