Niedziela, 04 czerwca 2023
Imieniny: Helga, Karol, Franciszek
słonecznie
9°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Święto Koła Gospodyń Wiejski w Babienicy

Panie z koła gospodyń wiejskich w babienicy podczas pozowania do grupowego zdjęcia 

Jesteśmy takimi strażniczkami lokalnej historii. Wszystko co robimy sprawia nam dużo radości i daje nam ogromną satysfakcję – mówią panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Babienicy. Koło w kwietniu świętowało swoje 20-lecie.

Historia babienickiego KGW sięga jeszcze lat 60. XX wieku. Precyzyjnie, koło zarejestrowano w 1967 roku i zrzeszało 144 osoby. Wówczas jego specjalnością były kulinaria. Poza tym panie szyły piękne stroje, haftowały, sprowadzały drób. Nie brakowało też wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi. Mottem KGW było hasło „Nasz śląski dom”. Działalności koła zawieszono w 1974 roku, ale to nie koniec jego historii.

– Panie przez wiele lat wciąż się spotykały i to pamiętam. Chciałyśmy ponownie wszystko to sformalizować, wznowić działalność KGW, organizować dla naszych pań zajęcia. Były różne pomysły. W kwietniu 2003 roku KGW w Babienicy zostało reaktywowane – wspomina Lidia Gatys, przewodnicząca babienickiego KGW.

Paniom było blisko też do poprzedniego motta.

- Uznałyśmy, że skoro wznowiłyśmy działalność to będziemy działać pod jakimś hasłem. Wspólnie ustaliłyśmy, że będziemy kontynuować, kultywować nasze tradycje. Tego się trzymamy do dziś. Mamy więc np. skubanie pierza, pieczenie kartofla, wywodziny – dodaje Adelajda Kożuch, przewodnicząca KGW w latach 2003-2019. 

Można powiedzieć, że nowy początek działalności KGW w Babienicy był udany. Strażacy z OSP Babienica zaoferował im salkę, w której pomału zaczęły się urządzać i zostały w niej do dziś. Do koła przystąpiło ponad 20 osób.

– Mogłyśmy spokojnie przygotowywać się do pierwszych konkursów. Startowałyśmy m.in. w „stołach bożonarodzeniowych” i „stołach wielkanocnych”. Z czasem pojawił się pomysł by zorganizować dla nas kilka starych, tradycyjnych śląskich strojów. Stroje pozyskiwaliśmy lub szyłyśmy. Dziś mamy 9 kompletów strojów należących do koła i 3 stroje tzw. prywatne. Mamy też 6 strojów chłopskich, oryginalnych, podarowanych od naszych mieszkańców. Niektóre mają ponad 100 lat, są pięknie haftowane – mówi Lidia.

W tych pięknych strojach panie prezentują się na specjalne okazje: odpust, dożynki, uroczystości kościelne, konkursy.

– Jak ludzie mówią nam - fajnie wyglądacie, nie możecie tego stracić - to nas mobilizuje to do dalszego działania – podkreśla Adelajda.

Strażniczki lokalnej historii

Spośród 7 KGW działających na terenie naszej gminy to babienickie jest najstarsze. Dziś działa w nim 37 osób, w tym dwóch panów, w przekroju wiekowym od 43 do 78 lat.

 – Babienicka społeczność jest nam bardzo przychylna. Pomagamy naszym strażakom, bardzo dobrze współpracuje nam się z proboszczem, sołtysem, władzami gminy. Zapraszają nas do przedszkoli, gdzie opowiadamy o śląskich zwyczajach. Cieszymy się szacunkiem. Dla nas największą uciechą jest to, że nas doceniają. Cały czas szukamy inspiracji, chcemy robić coś nowego dla naszych pań i ludzi ze wsi. Zależy nam też na młodych członkiniach, ale ciężko je pozyskać. Jednak nie poddajemy się – mówi przewodnicząca.

- Żartujemy sobie, że jesteśmy taką rocznikową szajką. Większość z nas zna się bowiem jeszcze ze szkoły podstawowej. Nasz rocznik był wyjątkowy. Najlepszy. Nawet w telewizji to powiedzieli - śmieje się Adelajda. 

– Mamy w KGW taki zwyczaj, że na różne jubileusze przygotowujemy osobom z naszego koła kosze prezentowe. Jak ktoś z nas przebywa w szpitalu to otrzymuje paczkę. Zawsze się wspieramy i dbamy o siebie. To nas wiąże – dodaje.

Panie wciąż organizują wyjazdy na wycieczki, koncerty, w których uczestniczą wszyscy chętni z Babienicy. Biorą udział w różnych konkursach. Dotarły do wojewódzkiego etapu konkursu „Polska od kuchni” i będą walczyć w nim dalej.

– Dla nas to okazja do spotkań i zobaczenia tego, co prezentują inne koła. Największą nagrodą jest dla nas satysfakcja z udziału i możliwości promowania gminy – mówi Krystyna Piech, członkini KGW w Babienicy.

Historię KGW w Babienicy prześledzić można w kronikach, staranie prowadzonych przez panie. Spisywane jest w nich każde wydarzenie, nie brakuje też zdjęć.

– To jest nasza historia. My jesteśmy takimi jej strażniczkami. Staramy się pielęgnować tę pamięć. Nie jest to łatwe. Chcemy opracować historię naszej wsi. Z wieloma osobami nie udało nam się już porozmawiać. Teraz tego bardzo żałuje. Kiedyś była pięknie spisana kronika, ale ktoś ją pożyczył i nie oddał. Kto wie, może leży u kogoś na strychu. Dla nas to bardzo cenne zapiski, dlatego prosimy o jej zwrot – mówi Lidia.

Urodziny

15 kwietnia 2023 roku KGW w Babienicy uroczyście obchodziło swój jubileusz. W przygotowaniu 20. urodzin włączyły się niemal wszyscy członkowie KGW. Na imprezie gościli m.in. poseł Andrzej Gawron Poseł na Sejm RP oraz burmistrz Woźnik Michał Aloszko.

– Takim wydarzeniom zawsze towarzyszą emocje. Czy będzie się podobać? Goście byli zadowoleni i to nas najbardziej cieszy – przyznają panie.

Goście mogli zapoznać się z historią KGW, obejrzeć kroniki i krótkie przedstawienia przygotowane przez panie.

– W ciągu tych 20 laty nie brakowało trudnych momentów. Nigdy jednak nie przyszło mi do głowy by porzucić KGW. Jak przeglądaliśmy to, co zrobiliśmy, to aż sama się zdziwiłam, że aż tyle tego się uzbierało – mówi Lidia.

- W naszych działaniach wspiera nas rodzina, najbliżsi. Owszem, czasem się denerwują, że tyle czasu poświęcamy KGW, ale zawsze pomagają. Przecież nie robimy tego dla siebie, ale dla całej wsi – uśmiecha się Adelajda. 

Życzeń i prezentów KGW otrzymało cały ogrom. Same panie nie ukrywają, że dla nich najważniejsza jest siła i zdrowie do dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności.

- Zawsze dawałam i daję z siebie wszystko. Po prostu chce mi się działać, a każde podziękowanie, miłe słowo podnosi na duchu. Nie żałuję lat spędzonych w KGW. Jestem i pozostanę w kole – mówi Adelajda. 

- Nie jestem rodowitą mieszkanką Babienicy. Jednak jak usłyszałam o KGW to postanowiłam dołączyć. Chętnie się angażuję w każde działania. Dla mnie najważniejsze są spotkania z ludźmi – dodaje Krystyna. 

- Mile wspominam każdą chwilę, każde wydarzenie w KGW. Wszystko co tutaj robię sprawia mi dużo radości – mówi Lidia. - Koło jest takim naszym dzieckiem, bardzo o nie dbamy – podkreślają panie. 

Planów i pomysłów im nie brakuje. Panie chciałby zrobić wystawę, na której zaprezentowały m.in. śląskie stroje. Przed nimi kolejne konkursy i dożynki. Muszą jeszcze dopieścić koronę dożynkową, bo nową pieczołowicie przygotują w przyszłym roku. Z pewnością KGW w Babienicy zaprezentuje się w korowodzie. Panie opracowują też występ sceniczny. Efekty poznamy w sierpniu m.in. podczas gminnych dożynek.

Wojciech Zawadzki

Galeria zdjęć

336743560_1709055839551476_3297042069895941878_n 336746903_962469011441057_3270215552324828037_n 336759690_216716087716899_4562576501972315717_n 336761853_5999682360127634_1866533959469752327_n 336769130_628995888561155_5204880138735538105_n 336769318_257225066651223_8402968902481530866_n 336770297_560864979362726_2112241852582996434_n 336773246_618635819773482_9150304008508558748_n 336785984_239541565219268_8613510393104578577_n 336736996_189910823895255_1423983939268493738_n
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.

Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!