Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Sobota, 25 maja 2024
Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
pochmurno
14°C

Uroczysta, ostatnia sesja Rady Miejskiej

Pamiątkowe zdjęcie burmistrza Woźnik, zastępcy burmistrza i radnych kadencji 2018-2024

29 kwietnia 2024 roku odbyła się ostatnia, uroczysta i zarazem absolutoryjna sesja Rady Miejskiej w Woźnikach, kończąca kadencję 2018-2024. Był to czas podsumowań i podziękowań. Ta kadencja była niezwykle trudna, nie tylko ze względu na sprawy samorządowe, ale również pandemię i atak Rosji na Ukrainę.

Ostatnia sesja VIII kadencji Rady Miejskiej w Woźnikach już za nami. Przypomnijmy, że była to najdłuższa kadencja w historii samorządu, bo trwała 5 i pół roku. Poprzednie wybory samorządowe odbyły się w 2018 roku, co oznaczało, że kadencje władz lokalnych miały zakończyć się w 2023 roku. Jednak ze względu na nakładanie się terminów wyborów lokalnych z wyborami do parlamentu, rządzące wówczas Prawo i Sprawiedliwość zadecydowało o przedłużeniu jednorazowo kadencji do końca kwietnia 2024 roku.

Podczas obrad burmistrz Woźnik Michał Aloszko zaprezentował główne wnioski płynące z „Raportu o stanie gminy za rok 2023”. Dokument ten jest podsumowaniem działalności władz samorządowych Gminy Woźniki oraz działań i osiągnięć gminy.

Burmistrz Woźnik przypomniał, że wszelkie podejmowane decyzje mają wpływać na równomierny i harmonijny rozwój gminy.

Podsumował też całą, minioną kadencję. Przypomniał, że była ona specyficzna i wyjątkowo wyczerpująca biorąc pod uwagę wydarzenia, które miały miejsce przez ostatnie 5 lat. Podziękował również wszystkim za to, że w tych trudnych okolicznościach potrafiono prowadzić dialog i współpracować. - Musieliśmy podejmować wiele trudnych decyzji, radzić sobie w bardzo niesprzyjających okolicznościach, które wymagały od nas zdecydowanych działań. Tak trudnej, nieprzewidywalnej kadencji nie było od 1989 roku – mówił. – Z perspektywy czasu uważam, że wszystkie zadania, mimo nieprzewidzianych trudności,  zrealizowaliśmy w powodzeniem - dodał.

Burmistrz zaznaczył, że pomimo tak wielu niełatwych momentów, poradziliśmy sobie jako samorząd Gminy Woźniki. Dodał, że w ciągu całej kadencji zrealizowano inwestycje o łącznej wartości ponad 80 mln zł, z czego ponad 58 mln zł wyniosły pozyskane przez nas dofinansowania zewnętrzne. Środki te trafiły m.in. na modernizację ponad 20 km dróg. Pozwoliły też rozwinąć wiele tzw. „projektów miękkich” w tym sztandarowy – Centrum Integracji Społecznej w Woźnikach.

Omawiając statystyki burmistrz zwrócił uwagę m.in. na spadek liczby urodzeń w Gminie Woźniki.  Dodał przy tym, że liczy na demograficzny rozwój, co wiąże się np. z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych. – Dzięki inicjatywie spółki SIM Śląsk-Północ budowa osiedla wkrótce zacznie nabierać realnych kształtów. Rozwój infrastruktury drogowej, bezpłatna komunikacja publiczna, modernizacje placów zabaw, obiektów sportowych, wysoka jakość edukacji, żłobek, rozwój usług zdrowotnych. To promocja naszej gminy, jako atrakcyjnego miejsca do zamieszkania - mówił burmistrz.

Politykę społeczną i edukację podsumowała Beata Bacior, zastępca burmistrza Woźnik. Podkreśliła ona jak ważne jest wspieranie zrównoważonego rozwoju i tworzenie ku temu sprzyjających warunków dla wszystkich mieszkańców.  

15 radnych obecnych na sesji nie miało większych zastrzeżeń do raportu i jednogłośnie udzielili burmistrzowi wotum zaufania. – Będzie mnie to motywowało do jeszcze cięższej pracy. Dziękuję za każdą konstruktywną krytykę i uwagę. Wnikliwie wsłuchuję się w każdą opinię – mówił burmistrz.

Radni pozytywnie odnieśli się także do wykonania budżetu gminy w 2023 roku. Pozytywne opinie w tej sprawie wydała Regionalna Izba Obrachunkowa i komisja rewizyjna. Tym samy 15 radnych jednogłośnie udzieliło absolutorium burmistrzowi Woźnik.

- Gratuluję i dziękuję za pracę na rzecz mieszkańców naszej gminy – mówiła Anna Wincowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Woźnikach.

Słowa podziękowania – do radnych, współpracowników i mieszkańców – skierował Michał Aloszko. – Chciałbym wszystkim państwu podziękować za ostatnie 5 lat. Dziękuję za zaufanie.

Minioną kadencję podsumowała także Anna Wincowska. Przewodnicząca Rady Miejskiej zaznaczyła, podobnie jak burmistrz, że nikt nie przypuszczał, że będzie to tak trudny czas dla samorządu. Dodała, że pozyskane środki zewnętrze zmobilizowały radnych do działań. Przypomniała, że pierwsze, inauguracyjne posiedzenie odbyło się 22 listopada 2018. Zaznaczyła, że w tej kadencji nie zabrakło rotacji w składzie osobowym Rady. Przytoczyła też statystyki: podjęto ponad 530 uchwał, na komisjach spotykano się 188 razy, złożono ponad 100 wniosków i interpelacji, średnio czas trwania sesji wyniósł 1 godzinę i 19 minut. – Na sesjach mieliśmy wysoką frekwencję radnych, ponad 93 proc. – mówiła. Przewodnicząca podziękowała burmistrzowi, zastępcy, sekretarz, skarbnik, radnym i pracownikom Urzędu Miejskiego za współpracę i obdarzenie jej zaufaniem.

Samorządowcy kończący kadencję otrzymali na zakończenie pamiątkowe dyplomy oraz upominki i stanęli do wspólnej fotografii. Zaprzysiężenie nowych radnych, a także burmistrza odbędzie się 7 maja.

Pamiątkowe zdjęcie burmistrza Woźnik, zastępcy burmistrza i radnych kadencji 2018-2024, fot. Tobiasz Janus. 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.