Dziś 100. rocznica II Powstania Śląskiego. Zawyją syreny
100 lat temu rozpoczęło się II Powstanie Śląskie, które objęło także ziemie powiatu lublinieckiego. Do pierwszych starć na terenie dzisiejszej gminy Woźniki doszło 22 i 23 sierpnia. Powstańcy zajęli wówczas: Piasek, Lubszę, Woźniki, Ligotę, Sośnicę, Babienicę i Psary.
23 sierpnia zginął m.in. powstaniec Augustyn Czornik. Miejsce jego śmierci upamiętnia pomnik w pobliżu ronda w Piasku. Walkami na terenie naszej gminy kierował, urodzony w Lubszy, Paweł Golaś.
100 lat później upamiętniamy bohaterów tamtych wydarzeń. Górnoślązaków, którzy w tym trudnym konflikcie ryzykowali lub stracili swoje życie. Pamiętamy także o tych, którzy za swoją powstańczą działalność byli prześladowani, więzieni, torturowani i mordowani podczas II Wojny Światowej. A ich miejsce spoczynku pozostaje wciąż nieznane.
Dziś w południe, na ich cześć, w naszej gminie zawyją syreny. Zachęcamy mieszkańców, aby w tych szczególnych dniach, na grobach lub miejscach pamięci, złożyć znicze i kwiaty.
W najbliższą niedzielę, 23 sierpnia, dokładnie 100 lat po śmierci Augustyna Czornika, na jego pomniku, w imieniu mieszkańców gminy, wiązankę kwiatów złoży m.in. burmistrz Woźnik i przedstawiciele Rady Miejskiej.
Wiedzę o Powstaniach Śląskich chcemy także przekazywać młodszemu pokoleniu, dlatego zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w grze edukacyjnej „Z Powstaniami Śląskimi w tle", którą udostępniło nam Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Gra będzie dostępna w MGOK Woźniki od piątku do niedzieli w godzinach otwarcie Kawiarnia De-Ka. Za uczestnictwo i poprawne odpowiedzi przewidujemy upominki.


