Wyjątkowy zabytek odzyskał dawny blask
Po dwuletnim okresie renowacji do kościółka św. Walentego w Woźnikach powróciła okazała ambona będąca jednym z najbardziej wartościowych elementów wyposażenia tej świątyni
Zmiany, którym ambona uległa w m.in. wyniku procesów starzenia i korozji materiałów, sprawiły, że zabytek był w złym stanie technicznym, a jego estetyka przestała odpowiadać funkcji sakralnej i historycznemu znaczeniu. Specjaliści od prac konserwatorskich przeprowadzili zabiegi mające na celu wzmocnienie drewnianej konstrukcji obiektu oraz poprawę estetyki ornamentów i polichromii. Drewno poddano także zabiegom pielęgnacyjnym, których istotnym etapem była dezynfekcja i dezynsekcja – na niektórych fragmentach powierzchni zaobserwowano bowiem liczne otwory wylotowe żerujących owadów. Wykonano także rekonstrukcję warstwy malarskiej w płycinach ambony, w których na początku XX wieku znany śląski artysta Otto Kowalewski wykonał polichromię ukazującą czterech ewangelistów.
Koszt prac konserwatorskich zamknął się w kwocie 150 tysięcy złotych. Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Woźnikach pozyskała na ten cel dotacje z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Starostwa Powiatowego w Lublińcu. W dofinansowaniu przedsięwzięcia pomogły także zbiórki organizowane na cmentarzu podczas Uroczystości Wszystkich Świętych oraz ofiarność parafian.
